Мета вивчення дисципліни. Мета навчальної дисципліни «Методологія та організація наукових досліджень» полягає в розширенні та поглибленні теоретичних знань майбутніх магістрів, студентів, набуття ними навичок для вирішення практичних завдань з методології наукових досліджень, а також в озброєнні знаннями та навичками творчої праці, розвитку самостійної думки, виробленні навичок до розумової діяльності.
Майбутній науковець повинен знати методологію наукових досліджень, вміти організувати наукове дослідження раціонально й ефективно, грамотно оформляти результати досліджень, знати проблеми впровадження їх у виробництво. Спеціалісти, науковці, володіючи методологією наукових досліджень, повинні вміти визначати пріоритетні напрями, галузі, сфери проведення досліджень, вміло оформляти технічні завдання на проведення досліджень та розраховувати техніко-економічну ефективність досліджень.
Для досягнення мети поставлені такі основні завдання:
- показати місце науки у розвитку суспільства;
- розкрити поняття наукового знання елементів теорії наукових досліджень;
- розглянути етапи науково-технічних досліджень та порядок оформлення результатів досліджень;
- навчитись проводити розрахунки ефективності наукових досліджень;
- розкрити зміст та напрями державної політики у сфері науки.
Предметом вивчення дисципліни є система знань, яка повинна використовуватись на практиці для вирішення проблемних питань за допомогою наукових методів, ведення наукових досліджень, оволодіння основами наукових пізнань.
Метою проведення лекцій є знайомство студентів із сутністю та інструментами методології наукових досліджень та отримання знань із основних термінів та визначень (фундаментальні, прикладні дослідження, інновації, науково-технічний прогрес); історією та змістом наукового розвитку та його матеріально-технічного забезпечення у теперішні дні; елементами теорії науково-технічної творчості; основних методів проведення наукових досліджень; організацією наукової діяльності в Україні та за кордоном.
Мета проведення практичних занять полягає у тому, щоб виробити у студентів практичні навички і теоретичні знання із основ наукових досліджень; методології наукового дослідження; організації та структури наукового дослідження; визначення ефективності наукових досліджень; використання окремих методологічних підходів до всебічного аналізу наукових досліджень; яким чином використовувати результати досліджень в практичній діяльності.
Завдання проведення практичних занять:
- засвоїти методику організації наукового дослідження;
- глибоко засвоїти та закріпити теоретичний матеріал.
Опанування курсу «Методологія та організація наукових досліджень» дозволить сформувати у студентів наступні знання та навички. Студент повинен знати:
- основи наукових досліджень;
- методологію наукового дослідження;
- організацію та структуру наукового дослідження;
- ефективність наукових досліджень;
- методику та техніку проведення наукових досліджень, розрахунків техніко-економічних показників, умови використання окремих методологічних підходів до всебічного аналізу наукових досліджень.
- яким чином використовувати результати досліджень в практичній діяльності.
Студент повинен оволодіти:
- основними термінами та визначеннями (фундаментальні, прикладні дослідження, інновації, науково-технічний прогрес);
- змістом наукового потенціалу та його матеріально-технічного забезпечення;
- поняттями наукового пізнання;
- елементами теорії науково-технічної творчості;
- основними методами проведення наукових досліджень;
Зміст дисципліни складається відповідно до об’єму годин за навчальним планом і охоплює теми, що розкривають основні завдання предмету.