Зображення курсу Організація виробництва (3 курс)
Організація виробництва

Навчальна дисципліна «Організація виробництва» є нормативною для підготовки бакалаврів факультету Туризму за спеціальністю «Менеджмент», «Готельно-ресторанна справа» та «Туризм» .

Дисципліна дає фундаментальні знання, які особливі для вивчення економічної та фінансової науки.

Дисципліна «Організація виробництва» тісно пов’язана є логічним продовженням таких загальнотеоретичних економічних дисциплін: «Основи економічної теорії», «Основи підприємницької діяльності», «Макроекономіка», «Мікроекономіка», «Фінанси», «Фінанси підприємств» та інші.

Дисципліна «Організація виробництва» належить до професійно- орієнтованого циклу дисциплін і розкриває питання економіки і керування підприємствами, кваліфікаційного підходу до рішенню задач діагностики існуючого стану організації виробництва в об'єднаннях і організаціях промисловості, шляхи її удосконалювання в конкретних виробничо-технічних умовах, дає критерії економічної оцінки значення організаційних удосконалень.

Мета викладання дисципліни «Організація виробництва»:

1.     Озброїти майбутніх менеджерів, знаннями в області організації промислового виробництва, достатніми для кваліфікаційного рішення задач, що виникають у процесі роботи в керівника середньої ланки і працівника спеціальних підрозділів.

2.     Прищепити фахівцям навички проектування організації виробництва і діяльності по організаційному удосконалюванню в об'єднаннях і на підприємствах промисловості.

3.     Навчити студента вирішувати у взаємозв'язку задачі удосконалювання організації виробництва і використання економічних методів для підвищення економічної ефективності і соціальної ефективності виробничої діяльності об'єднань і підприємств.

Завдання навчальної дисципліни: вивчення теорії та практики організації виробництва; набуття навичок аналізу процесів, що відбуваються у виробництві, закріплення умінь самостійного виконання техніко-економічних розрахунків та обгрунтування параметрів раціональної організації виробничих систем.

Предмет дисципліни: вивчення відносин організації виробництва в сфері виробництва матеріальних благ.

Зміст дисципліни:

Організація виробництва на підприємствах охоплює значний комплекс задач організаційного, технічного й економічного характеру:

1.     Вибір і обґрунтування виробничої структури підприємства, тобто визначення складу і спеціалізації вхідних у нього підрозділів і встановлення раціональних взаємозв'язків між ними.

2.     Проектування і забезпечення взаємопов'язаного функціонування всіх складового єдиного виробничого процесу, процесів підготовки виробництва, основних виробничих процесів, процесів забезпечення якості продукції, процесів технічного обслуговування і керування виробництвом.

3.     Проектування і здійснення на практиці організації підрозділів виробничої інфраструктури підприємства (ремонтного господарства, інструментального виробництва, транспортного і складського господарства і т.п.).

4.     Гармонічне сполучення елементів виробничого процесу в часі, що виражається у встановленні порядку виконання окремих видів робіт, раціональному сполученні часу і місця їхнього виконання, у забезпеченні безперервного руху предметів праці в процесі виробництва.

5.     Організація праці працюючих як конкретна форма реалізації процесу з'єднання робочої сили з засобами виробництва. Тут висуваються задачі раціонального поділу праці і кооперації і виявлення на цій основі професійно - кваліфікаційного складу робітників, наукової організації й обслуговування робочих місць, поліпшення умов праці, організації матеріального і морального стимулювання працівників.

6.     Сполучення раціональних організаційних форм і економічних методів ведення виробництва. Тим або іншим формам організації повинні відповідати адекватні їм методи створення економічної зацікавленості працівників у підвищенні ефективності виробництва.

7.     Розробка системи взаємодії виробничих підрозділів і формування структури керування підприємством, об'єднанням.

Організація виробництва не залишається незмінною з часом. Розвиток науки і техніки змінює технічну основу виробництва, культурно-технічний рівень працівників, масштаби виробництва, характер кооперації праці і через неї впливає на форми і методи організації виробництва.

         Для полегшення вивчення дисципліни «Організація виробництва» студентам пропонується основні терміни та поняття з організації виробництва, типові тестові завдання, а також список рекомендованої літератури, перелік екзаменаційних запитань із дисципліни «Організація виробництва», критерії оцінки знань та вмінь студентів за рейтинговою системою та підсумкового контролю. Тематика та методичні рекомендації щодо самостійної роботи студентів з дисципліни «Організація виробництва» допоможуть студентам у вивченні усіх тем дисципліни, конкретизувати увагу на найважливіших концептуальних підходах на основних термінах і поняттях, самостійно готуватися до екзамену з дисципліни «Організація виробництва».